inkubator 002 mV Kysuckej nemocnici sa na novorodeneckom oddelení ročne narodí približne 1250 detí. U mnohých sa vyskytnú rôzne nežiaduce stavy, ktoré si vyžadujú uloženie bábätka do inkubátora.

ČADCA. Kysucká nemocnica sa teší z nového inkubátora, ktorý zakúpilo OZ Naša nemocnica. Bude veľkým prínosom pre novorodenecké oddelenie. Je totiž modernejší a má viacero výhod. V uplynulých dňoch ho riaditeľovi nemocnice Martinovi Šenfeldovi odovzdala predsedníčka združenia Viera Valková. Ide o kvalitný moderný inkubátor GIRAFFE OMNIBED s príslušenstvom. Zakúpili ho v rámci projektu a podpore Nadácie SPP. Snažili sa tak skvalitniť poskytovanie zdravotnej starostlivosti o predčasne narodených novorodencov, pomôže tiež v rôznych kritických situáciách, ktoré si vyžadujú uloženie dieťatka do inkubátora.

„V našej nemocnici sa na novorodeneckom oddelení ročne narodí zhruba 1250 novorodencov. U mnohých sa vyskytnú rôzne nežiaduce stavy, práve tie si vyžadujú uloženie bábätka do inkubátora. Spomínaný inkubátor bude veľkým prínosom pre oddelenie, nakoľko je modernejší a má viacero výhod. Umožňuje napríklad bezproblémový prístup k bábätku počas vyšetrenia a uľahčuje prácu ošetrujúcemu personálu. Má možnosť nastaviť výšku lôžka, centrálny display a kontrolný panel umožňujú prístup ku všetkým nastaveniam a poskytujú úplný prehľad o novorodencovi. Teda teplotné parametre či hmotnosť dieťatka,“ vysvetľuje riaditeľ nemocnice. Podľa jeho slov systém optimálne ohrieva priestor matraca, bez zbytočného ohrevu okolia, zvlhčovač ovzdušia vytvára vlhkosť až 95%. Okrem toho má možnosť integrácie automatickej kontroly saturácie ovzdušia kyslíkom medzi 21 a 65 % a rýchlo reaguje na zmeny. Integrovaná váha s trendmi umožňuje kontinuálne sledovanie hmotnosti dieťaťa bez nutnosti transportu.

Primárka novorodeneckého oddelenia Jana Bartošová povedala, že podchladenie pre novorodencov, ktorí si nevedia udržať stálu telesnú teplotu, môže byť príčinou závažného poškodenia orgánov a mozgu, preto je nutné dieťa uložiť do termoneutrálneho prostredia, ktoré mu umožní šetriť vlastnú energiu a využiť ju pri liečbe ochorení. Uloženie do inkubátorov si vyžadujú novorodenci s poruchou popôrodnej adaptácie. Tiež chorí novorodenci napríklad s novorodeneckou žltačkou, pneumóniou, pneumotoraxom, sepsou, novorodenci po resuscitácii, po sekcii) a nedonosení novorodenci do 2 kg. Dodala, že inkubátor pomôže nielen im, ale aj personálu.

„Najväčšiu radosť však máme všetci z toho, že bábätká so zdravotnými problémami po poskytnutí adekvátnej zdravotnej starostlivosti si môžu mamičky privinúť v svojom náručí a počuť tlkot srdiečka tých, na ktorých sa tak dlho tešili“, povedala predsedníčka OZ Viera Valková.

IH