vecer vdaky mBohatý zážitok si odniesli všetci tí, ktorí prišli v pondelok 28. novembra do čadčianskeho domu kultúry na 8. ročník koncertu Večer vďaky.

V programe vystúpilo trio La Gioia, ktoré prezentuje ojedinelé spojenie operného spevu a populárnej hudby. Koncert bol o to jedinečnejší, že výťažok zo vstupného venovali organizátori na kúpu pomôcky pre pacientov Kysuckej nemocnice.

ČADCA. Poslaním tohtoročného koncertu Večer vďaky organizovanom Občianskym združením Naša nemocnica v Čadci, Kysuckou nemocnicou a Kysuckým kultúrnym strediskom v Čadci, bola pomoc pacientom. Výťažok zo vstupného išiel na kúpu signalizačných náramkov pre interné oddelenia.

Ako informoval riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld doterajšie signalizačné zariadenia, ktoré v nemocnici používajú, sú zastarané, poruchové a majú viacero nedostatkov. Z toho dôvodu ich zaujali nové, ktoré majú viacero výhod. Zakúpilo ich OZ Naša nemocnica v Čadci, prvé testovanie urobili v ženskej časti neurologického oddelenia.

Od pacientov a personálu prišli podľa jeho slov len pozitívne vyjadrenia. Preto sa rozhodli v spolupráci so združením zakúpiť ich aj pre interné oddelenia. Každý pacient dostane svoj náramok a v prípade potreby si pomocou neho môže privolať pomoc personálu. Zariadenie plánujú postupne zaviesť na všetky lôžkové oddelenia, čím zlepšia komfort a bezpečnosť hospitalizovaných pacientov.

Návštevníci koncertu sa okrem iného dozvedeli o aktivitách spomínaného združenia, ktoré pomohlo jednotlivým nemocničným oddeleniam kúpou prístrojovej techniky v hodnote vyše 40-tisíc eur. V súčasnosti má ešte projekty pred dokončením za približne 13-tisíc eur.

Kysucká nemocnica sa tento rok môže pochváliť množstvom aktivít v prospech pacientov, ale i lekárov, sestier a personálu. Vďaka najväčšej investícii ŽSK sa uskutočnila napríklad modernizácia operačného traktu chirurgického oddelenia a jednotky intenzívnej starostlivosti. Nové prístroje pribudli na oddeleniach gynekologicko-pôrodníckom, anestézie a intenzívnej medicíny, úrazovej chirurgie, ale aj mnohých ďalších.

„Jednou z priorít nemocnice je podľa slov riaditeľa vybudovanie urgentného príjmu v bývalých priestoroch detského oddelenia, ktoré sa nevyužívalo. Celkové práce sú už hotové na 90 percent. Urgent bude slúžiť ľuďom s akútnymi zdravotnými problémami, po nehodách a ďalším. Pracovisko bude mať dve časti - internistickú a traumatologickú. V prípade potreby privolajú k pacientom aj iných odborných lekárov. Urgentný príjem prepoja s diagnostickými pracoviskami.

Na nákup prístrojovej techniky a modernizáciu jednotlivých oddelení preinvestovala Kysucká nemocnica 1 730 000 €.

IVETA HAŽÍKOVÁ