riaditel kysucka nemocnicaV Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci sa neustále niečo deje. Novinky nám v rozhovore priblížil riaditeľ nemocnice Ing. Martin Šenfeld, MBA.

+ Pán riaditeľ, ako sa vyvíja hospodárenie nemocnice?
- V prvom polroku tohto roku sa nám podarilo znížiť záväzky o 345 000 EUR. Je to dobrý výsledok, podobný ako počas vlaňajšieho prvého polroka.
Opatrenia, ktoré sme nastavili, sú účinné a pokračujeme v nastúpenom trende. Celkové záväzky nemocnice sú ešte pomerne vysoké. Dlh nemocnice zdedený z minulosti nás ešte stále tlačí. Čakáme, či aj naša nemocnica bude aktuálne zaradená do prípravy procesu oddlžovania. V minulosti boli oddlžované len štátne nemocnice, čo vnímame ako diskriminačné. Naša nemocnica už piaty rok hospodári pozitívne. Keby nás netlačili staré dlhy, mohli by sme viac prostriedkov investovať do rozvoja, do techniky a aj lepšie oceniť zdravotnícky personál.

+ Ako postupuje budovanie urgentného príjmu v priestoroch bývalého detského oddelenia?
- S prestavbou sme začali pred dvomi mesiacmi. Realizuje sa z finančných prostriedkov nášho zriaďovateľa – Žilinského samosprávneho kraja. Podľa zákona máme povinnosť vybudovať priestory urgentného príjmu ak chceme patriť medzi nemocnice, ktoré budú poskytovať tento typ zdravotnej starostlivosti.
Do konca novembra by mali byť skončené stavebné práce a do decembra by mali byť priestory vybavené novými kvalitnými prístrojmi. Urgentný príjem bude mať dve časti. Menšia časť bude úrazová, do ktorej budú zvážaní pacienti s úrazmi. Druhá časť bude mať interný charakter. Tam budú pacienti s problémami interného typu.
Budú tam lekári podľa odbornosti a podľa potreby budú prizývaní aj ďalší.

+ Motorizovaní návštevníci nemocnice ocenili rekonštrukciu parkoviska pred nemocnicou...
- Toto parkovisko bolo dlhé roky v nevyhovujúcom stave, robili sa na ňom len čiastkové opravy. Od Žilinského samosprávneho kraja sme získali finančné prostriedky na generálne opravy parkovísk, ciest a chodníkov pri nemocnici. Na parkovisku, ktoré je kompletne rekonštruované, je približne sto parkovacích miest. Pred samotnou opravou bolo rekonštruované dovtedy nefunkčné odvodnenie z parkoviska. Takisto boli osadné nové stĺpiky na hranici parkoviska.

+ Ďalšou vašou aktivitou v súčasnosti je výmena postelí a nočných stolíkov. Čo sa vám doteraz podarilo?
- Tieto výmeny financujeme zo zisku z dvoch nemocničných lekární. Popri tom, že doteraz sme pre oddelenia nemocnice zakúpili viacero prístrojov, financujeme zo zisku z lekární aj výmenu polohovateľných postelí s príslušenstvom a nočných stolíkov s jedálenskou doskou. Doteraz sme vymenili 319 postelí, pričom v nemocnici ich je celkom 436. Stopercentnú výmenu chceme dosiahnuť v polovici budúceho roku. Podobne aj výmenu nočných stolíkov. Financujeme ich vďaka tomu, že pacienti a návštevníci navštevujú naše dve lekárne a tak prispievajú na budovanie nemocnice.

+ Čo pripravujete do budúcnosti?
- Na základe ohlasov i z objektívnej potreby pripravujeme ďalšiu rozsiahlu rekonštrukciu toaliet, respektíve sociálnych zariadení a kúpeľní aj na nemocničných oddeleniach. V krátkom čase budeme na základe výberového konania vyberať dodávateľa. Podobne budeme pokračovať aj vo výmene okien v internistickom pavilóne, kde by sme chceli vymeniť všetky okná a vchodové dvere. Podľa finančných možností plánujeme aj opravy balkónov.
Chcel by som pripomenúť, že všetky tieto rekonštrukcie a opravy, ktoré prispievajú k zlepšeniu života pacientov, personálu i návštevníkov, sa môžu realizovať vďaka pochopeniu nášho zriaďovateľa – Žilinského samosprávneho kraja. Preto patrí vďaka nielen vedeniu, ale aj našim poslancom z regiónu.

Zhováral sa: Ladislav Paštrnák