hniezdo zachrany cadcaHniezdo záchrany funguje v Kysuckej nemocnici takmer šesť rokov. Otvorili ho 3.9.2010. Ešte v ten istý rok v decembri tam matka odložila dievčatko, ktoré dali na adopciu. K druhému sa prihlásila jeho biologická mama.

ČADCA. Hniezdo záchrany sa nachádza pri vchode do CT pracoviska. „Jeho zriadenie nebolo zbytočné. Zachránilo život už dvom deťom. Jedno adoptovali, k druhému sa prihlásila jeho biologická mama, ktorá ho tam uložila dočasne, v čase existenčných problémov,“ informuje riaditeľ Kysuckej nemocnice v Čadci Martin Šenfeld.

Takéto zariadenia sú umiestnené po celom Slovensku a zachránili životy mnohých detí. „Každé nenarodené dieťa má právo na život, či už ho matka chce, alebo nie. Ak nemá možnosti a odvahu postarať sa oň, môže ho vložiť do inkubátora a zachrániť mu tak život. Nikto ju neuvidí, neodsúdi a jej dieťa dostane šancu žiť. Matka sa môže rozhodnúť aj pre anonymný pôrod v nemocnici. Nevedie sa o ňom žiadny záznam, jej osobné údaje sú v utajení a dieťatko okamžite postúpi do adopčného procesu. Určite neskončí v detskom domove, pretože je o ne veľký záujem. Poradovníky na adopciu sú dlhé, v našom kraji je čakacia doba viac ako 4 – 5 rokov,“ informuje Šenfeld.
Všetky inkubátory záchrany sa nachádzajú na verejne prístupných miestach pri nemocniciach. Sú napojené na 24-hodinovú zdravotnícku pomoc a personál príde bábätku na pomoc päť minút po jeho umiestnení. Napriek tomu, že matka, ktorá ho odloží do hniezda záchrany, je anonymná, zákon jej nezakazuje vrátiť sa k dieťaťu ak sa k nemu prihlási v čase, keď ešte nie je adoptované,“ vysvetľuje riaditeľ.

Aj v Kysuckej nemocnici je „hniezdo“ napojené na nepretržitú službu na novorodeneckom oddelení. Po informácii o uložení dieťaťa príde personál po piatich minútach, aby sa zachovala anonymita a rodič stihol odísť. „Potom nasleduje legislatívny proces, keď sa zdravotnícke zariadenie spojí s úradom práce a sociálnych vecí a postupne sa začne adopčný proces. Uložením dieťaťa do hniezda záchrany sa tieto stávajú tzv. právne voľné, čo urýchli celý adopčný proces,“ dodáva Šenfeld.

Iveta Hažíková