1 darci„Ja nechodím darovať krv. Rada by som, žiaľ, sama bojujem, aby som mala krv v poriadku. Ale chcem poďakovať všetkým, ktorí idú a darujú krv. Aj ja patrím k ľuďom, ktorým pomohla transfúzia. Veľmi si to vážim,“ napísala nám na sociálnej sieti k téme darovania krvi čitateľka Katarína Kubová.

K téme, ktorá zachraňuje ľudské životy, sa vyjadrili aj čitatelia, ktorí môžu a s radosťou aj chodia darovať kúsok seba. Hoci ich bolo neúrekom, z celkového hľadiska je životu dôležitej tekutiny stále málo.

Kysucká nemocnica s poliklinikou v Čadci začiatkom júna zverejnila výzvu, v ktorej prosila o urgentnú pomoc pri darovaní krvi. Prinútili ju k tomu aktuálne okolnosti a kritické obdobie.

„V lete evidujeme vždy menej darcov krvi, čo je spôsobené dovolenkovým obdobím. Navyše, niektoré krajiny, do ktorých mieria ľudia za oddychom, sú rizikové pre darovanie krvi a z tohto dôvodu ich musíme po návrate z týchto destinácií dočasne z darcovstva vyradiť,“ popisuje príčiny kritického letného obdobia Martin Šenfeld.

Akcia ľudí motivovala

Riaditeľ Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci tak s radosťou uvítal zaujímavú akciu. Spoločnosť SOPHISTIC Pro finance prišla s nápadom, že každý človek, ktorý počas leta daruje krv, dostane lístok na STREET FEST a koncert Majka Spirita grátis.

„Veľmi si ceníme iniciatívu spoločnosti SOPHISTIC Pro finance, ktorá prišla s touto myšlienkou. Výzva bola motivujúca pre veľký počet ľudí. Evidovali sme aj nárast nových darcov a prišli aj tí, ktorí už dlhšie neboli a prilákala ich možno táto akcia,“ chváli vzniknutú spoluprácu Šenfeld.

Počas trvania uvedenej akcie prišlo darovať krv 771 darcov, z toho 107 bolo vyradených pred odberom. Odber absolvovalo 664 darcov, z ktorých lístok na koncert si vzalo približne 500 z nich.

K úspešnému projektu sa vyjadril aj Radoslav Valko, krajský riaditeľ spoločnosti, ktorá sa rozhodla pre spomínanú spoluprácu.

Podľa jeho slov o podobnej akcii rozmýšľali už dlhšie, no často narážali na rôzne komplikácie s mobilnými transfúznymi stanicami.

„Keď prišla výzva čadčianskej nemocnice a zároveň nás oslovili organizátori STREET FEST ako sponzora, zacítil som príležitosť naplniť našu víziu. Pustili sme sa do toho s veľkým nasadením. Pôvodná myšlienka organizátorov bola, že by sa z darcov len žrebovali ľudia, ktorí by dostali vstupenku zadarmo. Keďže to pre našu firmu nie je až tak veľa peňazí a naozaj sme chceli túto myšlienku podporiť, rozhodli sme sa zaplatiť vstupenku každému, kto krv daruje. Chceli sme prispieť k väčšej motivácii ľudí, aby aj oni urobili dobrý skutok,“ vysvetľuje Valko.

Morálna aj ľudská povinnosť

Darcovstvo vzácnej tekutiny však nie je vďaka dobrým ľuďom len spôsob využívania rôznych výhod. Ľudia, ktorí pravidelne neváhajú podstúpiť vpich ihly, sa tak rozhodli z presvedčenia, že môžu niekomu pomôcť a zachrániť život. Krvi je však nedostatok, darcov je stále málo.

„Darovanie krvi je skutočným „darom života“. Myslím si, že by sa malo považovať nielen za morálnu, ale aj ľudskú povinnosť. Rozdiel medzi úlohou darcu a príjemcu je v našej uponáhľanej dobe len otázkou času a často aj náhody. Medzi nami sú ľudia, ktorí pochopili túto otázku hlbokej ľudskej zodpovednosti a darovanie krvi je pre nich samozrejmou záležitosťou. My si to vysoko vážime,“ hovorí Martin Šenfeld.

Faktom však je, že darcovstvo je po istých stránkach tak trošku stále nedocenené. Niektoré firmy dokonca nechcú uvoľňovať svojich zamestnancov.

„Žiaľ, stretávame sa aj s tým, ale nie je to vo veľa prípadoch. Preto patrí aj poďakovanie všetkým zamestnávateľom, ktorí darcovstvo podporujú a vychádzajú v ústrety všetkým, ktorí chcú darovať krv. Dokonca niektorí zamestnávatelia aj sami zorganizujú odber pre svojich zamestnancov,“ prezrádza riaditeľ nemocnice.

Odmenou „len“ dobrý pocit

Podľa jeho slov však bolo v minulosti výhod oveľa viac. Išlo napríklad o zľavy v kúpeľoch, bezplatné cestovanie mestskou hromadnou dopravou. V nemocniciach a u lekárov nemuseli platiť niektoré poplatky, ľudia si mohli uplatňovať daňové úľavy.

„Viacero z benefitov sa ale rokmi zrušilo, pretože Slovensko sa prispôsobilo európskej smernici, ktorá presadzovala bezplatné darcovstvo. Takže odmenou je spravidla „len“ dobrý pocit, že svojím konaním môžete zachrániť ľudské životy. Naša nemocnica však poskytuje darcom výhody v nemocničnej lekárni. Niektoré poisťovne tiež prispievajú darcom vitamínovými balíčkami. Darcovia sú po absolvovaní určitého počtu odberov ocenení prostredníctvom Slovenského Červeného kríža Jánskeho plaketami. Okrem ocenenia v podobe plakiet a medailí si ale určite dobrovoľní darcovia krvi za svoju prospešnú činnosť zaslúžia oveľa viac,“ vysvetľuje na záver Šenfeld.

V období od januára 2019 do konca augusta 2019 eviduje Kysucká nemocnica s poliklinikou v Čadci priemerne 390 darcov mesačne.

Podľa slov Martina Šenfelda často bojujú s nedostatkom všetkých Rh negatívnych krvných skupín. Čo sa týka konkrétnej skupiny, je to každú chvíľku inak. Momentálne má nemocnica napríklad nedostatok krvnej skupiny B+.

Ak ste pravidelným darcom krvi, určite pokračujte v tomto trende. Ak ste sa doteraz k tomuto kroku neodvážili, veríme, že sme vás spoločne s riaditeľom nemocnice k tomuto kroku inšpirovali. Aj vaša krv môže zachrániť ľudský život.

Radoslav Blažek