zachranarsky vrtulnik kysucka nemocnica m

Rozsiahle infarkty myokardu, cievne mozgové príhody či ťažké úrazy a popáleniny. Tieto diagnózy boli najčastejšie pri prevoze pacientov z Kysuckej nemocnice záchranárskym vrtuľníkom na špecializované pracoviská.

ČADCA. Od vybudovania heliportu v októbri 2013 zasahoval záchranársky vrtuľník 112 krát. „Išlo najmä o transporty pacientov s akútnym infarktom myokardu, cievnou mozgovou príhodou a závažnými popáleninami na vyššie pracoviská. Do našej nemocnice zasa privážali pacientov s úrazmi, ktoré utrpeli pri športových aktivitách a autonehodách,“ informuje riaditeľ Kysuckej nemocnice v Čadci Martin Šenfeld. Záchranársky vrtuľník takisto viackrát zasahoval v neprístupnom teréne, odkiaľ prevážal pacientov v ohrození života.

„Heliport je dôležitou súčasťou našej nemocnice, pretože vrtuľník môže pristáť priamo v našom areáli, čím sa výrazným spôsobom zrýchli transport pacienta v ohrození života. Výrazným spôsobom pomáha tým, ktorých zdravotný stav je vážny až kritický. Najčastejšie prevozy smerovali na špecializované pracoviská v Bratislave a Banskej Bystrici. Pristávacia plocha pre vrtuľník funguje v areáli Kysuckej nemocnice takmer tri roky. Kým vybudovali heliport, musel pristávať na neďalekom štadióne. Ak išlo o skúsenejšieho pilota, pristál aj v areáli nemocnice na trávnatej ploche. Ak nie, museli na prevoz pacienta k vrtuľníku na štadióne využívať záchranky. Keďže pri záchrane ľudského života ide o minúty, rozhodla sa nemocnica postaviť pristávaciu plochu priamo vo svojom areáli.

Na výstavbe participoval tiež letecký úrad, ktorý nemocnicu usmerňoval v tom, ako plochu urobiť tak, aby bola bezpečná. Musel spevniť terén, vyrúbať niekoľko stromov a urobiť osvetlenie, keďže vrtuľník pristáva aj vo večerných či nočných hodinách. Heliport vybudovala nemocnica z vlastných zdrojov. Využila peniaze, ktoré získala zo svojej podnikateľskej činnosti, teda z prevádzky parkoviska či nemocničných bufetov.
Iveta Hažíková

Záchranársky vrtuľník výrazným spôsobom pomáha tým, ktorých zdravotný stav je vážny až kritický. (Zdroj: (AKN))