1 MRNové špičkové pracovisko magnetickej rezonancie na Kysuciach bolo slávnostne uvedené do prevádzky. Prvých pacientov vyšetrí už nasledujúci týždeň.

V Kysuckej nemocnici v Čadci bolo slávnostne otvorené kľúčové diagnostické zariadenie pre spádovú oblasť takmer Nové špičkové pracovisko magnetickej rezonancie na Kysuciach bolo slávnostne uvedené do prevádzky. Prvých pacientov vyšetrí už nasledujúci týždeň.

V Kysuckej nemocnici v Čadci bolo slávnostne otvorené kľúčové diagnostické zariadenie pre spádovú oblasť takmer 130-tisíc obyvateľov. Kým doteraz museli hospitalizovaných pacientov prevážať desiatky kilometrov za vyšetrením do Žiliny, Martina, Ružomberka, Prievidze či Dolného Kubína, po novom ich vyšetria priamo v nemocnici.

Moderná technológia ponúkne lekárom komfort v diagnostike, liečbe a predovšetkým pacientom poskytne rýchlu a dostupnú kvalitnú zdravotnú starostlivosť. ,,Som veľmi šťastný, že sa nám to po sedemročnom boji konečne podarilo. Vyšetrenie magnetickou rezonanciou len v našej spádovej oblasti potrebuje zhruba 4 100 pacientov ročne. Podarilo sa nám získať lekára, ktorý má desať ročnú prax priamo na magnetickej rezonancii a dokopy 20 ročnú prax na rádiologickom oddelení. Štartujeme s kvalitným tímom v spolupráci s našimi lekármi, ktorí majú potrebné vzdelanie a potrebné kurzy,“ povedal Martin Šenfeld, riaditeľ Kysuckej nemocnice v Čadci a poslanec ŽSK.

Vedenie nemocnice sa niekoľko rokov snažilo získať súhlas VšZP na zazmluvnenie prístroja. To sa podarilo získať minulý rok v júli po tlaku petície obyvateľov a intervencii župy, ktorá viedla rokovania na ministerstve. Žilinská župa obstarala novú magnetickú rezonanciu elektronickou aukciou. Predpokladaná hodnota zákazky bola 1,2 milióna eur. ,,Som rada, že aj  Žilinský samosprávny kraj ako najväčší poskytovateľ zdravotnej starostlivosti v kraji mohol prispieť k nakúpu tohto zariadenia, ktorý sa nám podarilo vysúťažiť veľmi výhodne  v sume 610 tisíc eur (bez DPH) so 60 mesačným servisom,“ povedala žilinská županka Erika Jurinová. ,,Obyvatelia Kysúc sa konečne po dlhých rokoch čakania a snahy dočkali prístrojovej techniky, ktorú tento región už veľmi potreboval,“ dodala.

Spolu so stavebnými prácami a softvérovým vybavením sa celková hodnota pracoviska magnetickej rezonancie v Kysuckej nemocnici dostala na sumu 917-tisíc eur, z toho 400-tisíc eur prispel Žilinský samosprávny kraj. Ostatné náklady hradila nemocnica.

Magnetická rezonancia sa nachádza v budove Urgentného príjmu. Prvých nemocničných pacientov vyšetrí už budúci týždeň v rámci školenia aplikačným technikom z Viedne, ambulantní pacienti sa budú môcť objednávať na vyšetrenie s termínom od prvého septembra.

ŽSK je zriaďovateľom 4 nemocníc s poliklinikou a 1 polikliniky. Od mája 2016 poskytuje vyšetrenie magnetickou rezonanciou Dolnooravská nemocnica s poliklinikou v Dolnom Kubíne, teraz pribudne ďalšia župná rezonancia v Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci.

Tlačová správa ŽSK