SkolkaKysucká nemocnica poskytla priestory autistickým deťom. V súčasnosti tam funguje škôlka i základná škola.

ČADCA. Elokované pracovisko v Čadci je súčasťou projektu Regionálneho centra autistov (RCA) v Žiline, ktoré zabezpečuje výchovu a vzdelávanie detí s týmto postihnutím. „Vzhľadom na kapacitu predchádzajúcich priestorov sme už nemohli prijímať ďalšie deti s autizmom, ktorých neustále pribúda,“ informuje Lucia Durajová, vedúca elokovaného pracoviska.

Pred časom ma oslovila jedna rodina, ktorá má takto postihnuté dieťa, s prosbou o pomoc. Informovali ma, že navštevuje školu, ktorá je v Čadci, no priestory už nepostačujú. Hrozilo, že deti z nášho okresu budú musieť rodičia voziť až do Žiliny – Bánovej,“ vysvetľuje riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld.

Ako vraví vedenie školy hľadalo možnosti prenájmu, no nepodarilo sa im u kompetentných nájsť prijateľné riešenie. „Po spoločnom stretnutí sme našli v našej nemocnici vhodný priestor, ktorý sme prenajímali a bol pekne prerobený. Dohodli sme sa na podmienkach a okrem školy sa do uvedených priestorov nasťahovala aj škôlka,“ dodáva Šenfeld.

V Čadci funguje škola od roku 2011. „Edukačný proces prebieha v štruktúrovanom prostredí triedy podľa individuálnych vzdelávacích plánov. V súčasnosti ju navštevuje jedenásť žiakov vo veku od 6 do 18 rokov, rozdelení sú do troch tried. Nie však podľa fyzického veku, ale úrovne kognitívnych schopností s prihliadnutím na ich špeciálnopedagogické potreby,“ hovorí Durajová. V každej triede pracuje jeden špeciálny pedagóg a jeho asistent. Škola zastrešuje aj materskú školu, kde majú osem detí vo veku od 3 do 6 rokov. Žiaci dochádzajú do školy nielen z Čadce, ale aj blízkeho okolia.