P5040298V Kysuckej nemocnici majú nedostatok krvi. Potrebujú urgentnú pomoc darcov.

ČADCA . Nedostatok krvi majú v Kysuckej nemocnici od septembra tohto roka. Ide zvlášť o krvné skupiny 0 a B pozitív, tiež A a B negatív.

„Počet odberov aj darcov nám oproti minulému roku stúpol, ale v nemocnici sa značne zvýšila spotreba transfúznych liekov pre pacientov,“ informuje riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld. Od začiatku roka vykonali na hematologicko-tranfúziologickom oddelení 2879 odberov, čo je viac ako vlani, napriek tomu vlastné zásoby nestačia a musia dovážať krv najmä z Národnej transfúznej služby v Žiline.

Nových darcov sa snažíme hľadať medzi mladými ľuďmi, oslovujeme školy, známych, príbuzných pacientov, využívame sociálne siete. Kontaktujeme aj všeobecných lekárov, ktorí následne vyzývajú vo svojom obvode na darovanie krvi,“ vraví riaditeľ. Dodáva, že zároveň spolupracujú so Slovenským Červeným krížom, ktorý pravidelne organizuje takéto darcovské akcie.

(IH)

Užitočné rady pre darcov

AKÉ SKUPINY CHÝBAJÚ

V Kysuckej nemocnici potrebujú najmä krvné skupiny O+, B+, B-, A- .

KEDY MÔŽETE PRÍSŤ

Darovať krv môžete v pondelok, utorok, štvrtok a piatok od 6.30 do 9. hodiny na hematologicko-transfúziologickom oddelení nemocnice (poliklinika II – 4. poschodie, č.t.041/4604298).

LEKÁRI RADIA

Ráno pred odberom dostatočný prísun tekutín (čaj, minerálka, džús) a ľahké raňajky (pečivo, džem, med, ovocie, zelenina), nejesť mliečne výrobky (údeniny a pod.). Neodporúčame prísť po fyzickej a psychickej záťaži. Nie je vhodné darovať krv počas menštruácie, tesne pred a po nej!

Muži môžu darovať krv s odstupom 2 – 3 mesiacov po odbere, maximálne 4 x do roka, ženy môžu darovať krv s odstupom 3 – 4 mesiacov po odbere, maximálne 3x do roka.

KEDY MÔŽEME DAROVAŤ KRV:

po chrípke -2 týždne

po antibiotikách - 3 - 4 týžd

operácii - 1/2 roka

tetovanie, piercing - 1/2 roka

herpes - 1-2 týždne

zlomenina - 2 mesiace

výbere znamienka - 2-3 týždne ( s výsledkom histológie)

tehotenstvo - 9 -12 mesiacov

dojčenie - 9 mesiacov

očkovanie - bez ťažkostí 1 týždeň

očkovanie proti besnote - vyradený na 1 rok

Darovať krv sa môže pri hormonálnej antikoncepcii, liekoch na tlak, ale pozor darca musí mať v poriadku srdce!!!

Kto užíva pravidelne psychiatrické lieky -nie.

Alergik: keď nemá klinické známky alergie, aj v prípade preventívnej liečby antihistaminikami a antiastmatikami

Darcovia krvi, ktorí navštívili Maďarsko, ChorvátskoGréckoTaliansko, Srbsko, Rumunsko, Kosovo, Francúzsko (oblasť Alpes- Maritimes) Rakúsko - Viedeň, môžu prísť darovať krv po 28 dňoch od odchodu z týchto oblastí. Mimoeurópske krajiny (Thajsko, Tunisko, Turecko, Vietnam) 1-6 mesiacov od ich opustenia.