citanie predsednickaKaždý utorok po obede prichádzajú pracovníčky Kysuckej knižnice na detské oddelenie v Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci. Deťom, ktoré musia cez prázdniny stráviť nejaký čas v nemocnici čítajú knižky.

Pracovníčky knižnice pomáhajú liečiť pekným slovom a aspoň trochu spríjemňujú nevyhnutný čas v strávený na nemocničnom lôžku. Vždy na začiatku leta prinesú do nemocnice knižky, ktoré si môžu deti čítať.

„Každý utorok potom chodí pracovníčka knižnice do nemocnice a číta s deťmi. Sú bez rodičov a chceme im spríjemniť pobyt v nemocnici, aby tu neboli samé. A zároveň ich motivovať, aby po odchode z nemocnice navštívili našu knižnicu," priblížila zástupkyňa riaditeľky Kysuckej knižnice v Čadci Ľubica Lašová.

Pekné slovo lieči - cyklus rozprávkových odpoludní a zážitkových čítaní pre deti hospitalizované na detskom oddelení a teda spolupráca medzi knižnicou a  nemocnicou v Čadci trvá už desaťročie.

,,Sme radi, lebo dni sú tu pre nás všetkých ako jeden. Deti sa niekedy nudia a smútia, keď nie sú zamestnané a ničím sa nezaoberajú. Deti pekné slová vnímajú veľmi intenzívne," povedal primár detského oddelenia Kysuckej nemocnice v Čadci Jozef Marec.

Jedného utorkového čítania sa v nemocnici zúčastnila aj predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová. ,,Je veľmi dobré, keď k pacientom príde niekto, kto im dodá optimizmus, nádej na skoré uzdravenie a návrat k blízkym a pritom v nich vzbudí i záujem o knihy. Obzvlášť, ak ide o detského pacienta. Deti potom ľahšie znášajú čas liečby v nemocnici. Teší ma, že som mohla byť v jedno takéto dopoludnie súčasťou čítania a som naozaj rada, že naša Kysucká knižnica robí takúto aktivitu,“ podotkla žilinská županka Erika Jurinová. Zriaďovateľom oboch zariadení, Kysuckej knižnice i Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci je Žilinský samosprávny kraj.