Magnet 1Petíciu za zriadenie magnetickej rezonancie v Kysuckej nemocnici v Čadci podpísalo 25 200 Kysučanov. Ak pôjde všetko podľa plánov, fungovať by mohla už čoskoro.

ČADCA. Riaditeľ Kysuckej nemocnice Martin Šenfeld odovzdal petíciu s 25 200 podpismi na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) deň pred zasadnutím predstavenstva. To vo štvrtok 12. júla rozhodovalo o zazmluvnení prístroja a udelilo predbežný súhlas.

Ministerstvo zdravotníctva ukončilo prvé kolo výberového konania na prístroje magnetickej rezonancie, kde zaradili aj Kysuckú nemocnicu. Tú čaká teraz pokračovanie súťaže v druhom kole formou elektronickej aukcie, kde sa už konkrétne súťaží o prístroj.

Priestory majú pripravené

Nemocnica už pripravila priestory, má kompletnú projektovú dokumentáciu na stavebné úpravy, potrebné špeciálne elektromagnetické merania, ktoré vyhovujú všetkým typom prístrojov, ktoré sa predávajú na trhu. Podľa slov riaditeľa majú aj tím lekárov, ktorí prešli školeniami.

„Za necelé dva roky, odkedy sme dostali ústny prísľub, sme poctivo odkladali každý mesiac časť finančných prostriedkov z podnikateľskej činnosti, takže máme aj podstatnú časť krytia,“ povedal. Petícia zrejme urobila svoje a aj vďaka nej VšZP zazmluvnenie schválila. Podľa riaditeľa Šenfelda je možné, že magnetická rezonancia začne do konca roka fungovať.

Situácia je momentálne kritická, každý deň dovážajú pacientov z Kysúc na vyšetrenia, najmä do Dolného Kubína a Žiliny, no v poslednom čase museli štyroch poslať sanitným vozidlom až do Prievidze.

Stalo sa, že pacient odišiel na vyšetrenie o pol šiestej ráno do Dolného Kubína a vrátil sa o pol piatej popoludní.

„VšZP písomne deklarovala súhlas so vznikom MR pracoviska v nemocnici v Čadci a jeho následné financovanie z verejného zdravotného poistenia,“ povedala pre TASR hovorkyňa poisťovne Viktória Vasilenková s tým, že ďalšie aktivity, ktoré súvisia s obstaraním prístroja a jeho uvedenia do prevádzky, nie sú v kompetencii zdravotnej poisťovne.

Za dobré veci sa oplatí bojovať

„Kysuce si budú môcť vydýchnuť. Spádová oblasť pre takmer 130-tisíc obyvateľov sa konečne dočká svojej magnetickej rezonancie a pacienti viac nebudú musieť cestovať na vyšetrenie do vzdialených miest,“ zhodnotila rozhodnutie Predstavenstva VšZP riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková.

„Vedenie nemocnice len pred pár dňami spustilo petíciu, do ktorej sa zapojilo niekoľko tisíc obyvateľov, pokračovali sme v rokovaniach, apelovali na poslancov,“ dodala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

1. júl 2018 o 13:01 František Ujházi, Iveta Hažíková