Nastup sanitkaKysucká nemocnica v Čadci sa usiluje o čo najrýchlejšie sprevádzkovanie magnetickej rezonancie. Pacienti musia za týmto vyšetrením cestovať do okolitých miest. Situácia je viac než vážna.

Kysucká nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť pre okresy Čadca a Kysucké Nové Mesto, čo predstavuje spádovú oblasť pre takmer 130-tisíc obyvateľov.

Po neúspešných pokusoch o zazmluvnenie sa podľa slov riaditeľa nemocnice konečne črtá nádej, že tento dôležitý prístroj by mohol byť v nemocnici. Posledné rokovania na ministerstve zdravotníctva a VŠZP minulý rok vraj dopadli pozitívne. „Mali sme predbežný prísľub, že dostaneme od poisťovne zmluvu, aby sme magnetickú rezonanciu mohli prevádzkovať. No po roku sa však toho nemôžeme dočkať,“ vraví riaditeľ Martin Šenfeld.

Pacientov vozíme najčastejšie do Dolného Kubína, následne do Žiliny a teraz aj do Prievidze," vraví riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld.

Oslovili sme v tejto súvislosti aj zdravotnú poisťovňu. „Ak sa preukáže potreba doplniť prístrojové vybavenie, zdravotná poisťovňa vydá poskytovateľovi predbežný súhlas na uzatvorenie zmluvného vzťahu s tým, že poskytovateľ sa zaviaže plniť kritériá pre CT a MR pracoviská, zamerané na zvyšovanie kvality CT a MR diagnostiky ešte pred uzatvorením zmluvného vzťahu,“ uviedla hovorkyňa Viktória Vasilenková.

Je však alarmujúce, že v súčasnej dobe v kysuckom regióne nie je zabezpečená 24-hodinová dostupnosť vyšetrení magnetickou rezonanciou. Najbližšie sú v Žiline a Martine.

Pacienti tak musia denne dochádzať za dôležitým vyšetrením, no pre nich je to nezvládnuteľné. Cesta je pre nich vzhľadom na zdravotný stav dlhá, veľmi vyčerpávajúca. „Po návrate z magnetickej rezonancie u niektorých dochádza k zhoršeniu zdravotného stavu, odchádzajú v skorých ranných hodinách a vracajú sa v neskorých hodinách hladní, smädní a vyčerpaní,“ povedala nám zdravotná sestra. „Cesta je veľmi únavná a dlhá. Z Čadce sme cestovali do Dolného Kubína. Šofér zastavoval na rôznych miestach a naspäť tiež. Bolo to niečo strašné,“ rozhorčene vraví pacientka Kristína (68).

František (67) si užil v sanitke toho viac než dosť. Jeho stav je vážny, no kým sa dostal na magnentickú rezonanciu a späť do čadčianskej nemocnice, trvalo mu to 8 hodín.

„Pacientov vozíme najčastejšie do Dolného Kubína, následne do Žiliny a teraz aj do Prievidze. Sme zúfalí, pretože na Ministerstve zdravotníctva prebieha súťaž o nákup nových prístrojov, kde nás ministerstvo zaradilo, ako oprávnených, no podmienkou účasti v 2 kole súťaže je mať predbežný súhlas na zazmluvnenie zdravotníckych výkonov poskytovaných. Ale poisťovňa nám ho stále napriek trom písomným žiadostiam a ďalším osobným stretnutiam stále nedala,“ prízvukuje riaditeľ nemocnice. Priestory a financie má vedenie nemocnice pripravené, už len potrebuje podpísanú zmluvu.

Marian (73)– cesta na Magnetickú rezonanciu. Čadca – Turzovka – Bytča - Dolný Kubín – späť – Dolný Kubín – Martin, Považská Bystrica – Čadca. Na jedno vyšetrenie strávil celý deň.

Situácia je naozaj vážna, preto sa nemocnica rozhodla požiadať všetkých, aby podporili ich legitímnu snahu podpisom petície. "Snáď sa to potom naozaj podarí," nádeja sa riaditeľ nemocnice.

Prevoz na pracovisko z nemocnice do nemocnice

• František chirurgické DZS DK 5.30 hod. 13.45 hod. (8 hodín)
  • Róbert chirurgické DZS DK 9.00 hod. 12.45 hod. (3h 45 minút)
  • Marian ODCH B DZS DK 5.30 hod. 13.00 hod. (8 hodín)
  • Darina neurologické DZS DK 5.30 hod. 16.50 hod. (11 hodín)
  • Peter neurologické DZS DK 5.30 hod. 16.50 hod. (11 hodín)
  • Kristina neurologické DZS DK 5.30 hod. 12.30 hod. (7 hodín)
  • Rudolf neurologické DZS Prievidza 15.00 hod. 20.00 hod. (5 hodín)
  • Jozef neurologické DZS Prievidza 15.00 hod. 20.00 hod. (5 hodín)
  • Anna neurologické DZS Prievidza 15.00 hod. 20.00 hod. (5 hodín)
  • Margita neurologické DZS DK 5.30 hod. 13.10 hod (7,5 hodín)
  • Mária neurologické DZS DK 5.30 hod. 13.10 hod (7,5 hodín)

Vzdialenosť v km a časová vzdialenosť

Dolný Kubín Žilina Prievidza

1:13:34 0:36:05 1:40:00

V rámci kysuckej nemocnice potrebujú vyšetrenia MR pacienti zo všetkých oddelení. Ide o oddelenia:

- neurologické, kde sú potrebné vyšetrenie mozgu, chrbticového kanála, kde sa bez vyšetrenia prakticky nezaobídeme. Často je nutné zrealizovať CT vyšetrenie a následne vyšetrenie MR v danej oblasti a z výsledkov urobiť diagnostický záver. Z pohľadu súčasnej modernej medicíny je to u mnohých diagnóz nevyhnutnosť a nerealizovanie vyšetrenia sa hodnotí ako pochybenie v diagnostickom postupe.

- úrazovej chirurgie - pri úrazoch chrbtice, mozgu, zlomenín kĺbov a mäkkých častí kĺbov

- interné pri dif. dg. nejasných nálezov v oblasti hrudníka a brušnej dutiny

- chirurgické k dodif. brušných nálezov, vrátane vyšetrení MRCP a taktiež MR diagnostiku taktiež potrebujú pacienti z detského odd.

Autor: Pavol Konštiak