Magnet rezonanciaKysucká nemocnica pracuje na tom, aby čo najskôr mali pacienti k dispozícii magnetickú rezonanciu. Momentálne musia totiž za týmto vyšetrením cestovať do okolitých miest.

 

 ČADCA. Kysucká nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť pre okresy Čadca a Kysucké Nové Mesto, čo predstavuje spádovú oblasť takmer 130-tisíc obyvateľov.

„V uplynulých dňoch sme sa skontaktovali s ministerstvom zdravotníctva, kde sme sa zapojili do súťaže o obstaranie prístroja na magnetickú rezonanciu. Ministerstvo práve ukončilo špecifikáciu jednotlivých prístrojov a zaradilo ich do skupín. Niekedy v priebehu februára sa má vyhlásiť výberové konanie,“ informoval riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld.

Podľa jeho slov ešte vlani predložili všetky potrebné údaje a tak ich zaradili do jednej z uvedených skupín. „Čakáme, ako dopadne súťaž. Veríme, že cena bude pre nás prijateľná, zároveň hľadáme aj finančné krytie na nákup tohto prístroja, pokúšame sa získať prostriedky z viacerých zdrojov,“ povedal.

Vyšetrenie potrebujú tisícky Kysučanov

Pre pacientov aj nemocnicu to bude podľa slov riaditeľa znamenať obrovský posun dopredu, pretože takéto vyšetrenie z ich spádovej oblasti potrebuje ročne približne 3 900 pacientov.

Najviac to ocenia hospitalizovaní, ktorých často museli prevážať rýchlou zdravotnou pomocou aj do vzdialenejších oblastí. Týmito transportmi trpeli a celkový liečebný proces sa predlžoval. „Vydýchnu si takisto naši lekári, ktorí naozaj bojovali o každý prijateľný termín pre pacientov,“ vysvetľuje.

Najbližšie pracoviská sú v Žiline

Pacienti z Kysúc boli doposiaľ nespokojní, niektorí sa vyhrážali súdmi. Je skutočne alarmujúce, že v súčasnej dobe v kysuckom regióne nie je zabezpečená 24-hodinová dostupnosť vyšetrení magnetickou rezonanciou. Najbližšie sú dve pracoviská v Žiline.

„V uplynulom období sme opakovane riešili problém s akútnym pacientom, kde bolo k dodiferencovaniu jeho zdravotného stavu nutné práve toto vyšetrenie, ktoré sme však nemali k dispozícii,“ spomína Šenfeld a pokračuje, že je abnormálny tlak na skrátenie čakacích dôb. Výnimkou nie sú ani vyhrážky súdnym konaním či podaním sťažností na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, čo lekár, samozrejme, nemôže ovplyvniť, keďže nemá možnosť vyšetrenie urobiť.

„Sme prihraničná oblasť, susedíme s Českou republikou a Poľskom. Často mávame pacientov z týchto republík, najmä z Česka, kde je spomínané vyšetrenie samozrejmosťou pri mnohých diagnózach. Pritom ak sa takýto pacient dostane k nám, nie je možnosť ho urobiť, čo v konečnom dôsledku nevytvára dobrý obraz o slovenskom zdravotníctve,“ konštatuje.

Kysuce sú zároveň aj turistickou oblasťou so strediskami zimných športov. Zvlášť v zimnom období dochádza k častým úrazom.

Čakajú až dva mesiace

V súčasnej dobe cestujú pacienti za vyšetrením do už spomínanej Žiliny, Martina a najnovšie i Dolného Kubína. „Nezriedka sa stáva, že strávia len cestovaním takmer celý deň a k nám sa vrátia vyčerpaní a nespokojní,“ konštatuje Šenfeld.

Vzdialenosť diagnostického pracoviska núti Kysučanov cestovať viac ako 100 km, čo je spojené s trávením času mimo lôžka, bez dietoterapie a ostatných infúznych liečiv. To môže podľa jeho slov v značnej miere negatívne ovplyvniť zdravotný stav. Vysvetľuje, že pacienti sú navyše bez odborného zdravotného dozoru, čo by sa v súčasnom vyspelom zdravotníctve nemalo stávať. Spájajú sa s tým i vysoké náklady na dopravu, značne tiež stúpajú náklady zdravotnej poisťovne.

U niektorých pacientov je potrebný transport na vyšetrenie posádkou RLP alebo RZP, dôsledkom čoho toto vozidlo absentuje potom v regióne. Podľa vyjadrenia riaditeľa sa pacientom, ktorí sa liečia prostredníctvom odborného lekára na ambulanciách, predlžuje v súčasnosti čakanie na vyšetrenie magnetickou rezonanciou až na dva mesiace.

Iveta Hažíková