foto 2 4Žilinský samosprávny kraj má vo svojej pôsobnosti ako jeden z mála krajov na Slovensku štyri župné nemocnice. Prostredníctvom nich sa stará o zdravie obyvateľov Oravy, Liptova, Kysúc, Turca i Horného Považia. Na nákup nových prístrojov, modernizáciu či rekonštrukciu zdravotníckych zariadení vyčlenil kraj pre tento rok 5,9 milióna eur. Časť z tejto sumy smeruje aj do Kysuckej NsP v Čadci.

Ako prvá zo štyroch krajských nemocníc otvorila tento rok urgentný príjem, ktorý úspešne funguje od februára.

Za mesiac  využila túto novú službu, ktorá zvyšuje šancu na rýchle diagnostikovanie už takmer tisícka pacientov. Najčastejšie ľudia vyhľadávali pomoc po páde na lyžiach, pri dopravných nehodách, bolestiach brucha či náhlych cievnych mozgových príhodách aj s epilepsiou. Župa do výstavby nového urgentu investovala 660-tisíc eur.

V modernizácii pokračujú

Nejde však zďaleka o jedinú tohtoročnú investíciu do Kysuckej nemocnice. Približne 1,3 milióna eur putuje z  rozpočtu župy práve do tohto zdravotníckeho zariadenia. Obľúbená nemocnica mamičiek, ktorá sa môže pochváliť okrem iného aj špičkovým vybavením a zrekonštruovanými priestormi gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia, operačných sál a chirurgickým oddelením či vlastnou nemocničnou lekárňou, sa plánuje v najbližšom období pustiť aj do obnovy nemocničnej kuchyne, vrátane oddelenia liečebnej výživy a stravovania. V pláne je tiež výmena okien na internistickom pavilóne a ku komfortu pacientov prispeje aj pokračovanie rekonštrukcie hygienických zariadení. Lekári v Čadci vyšetria priemerne 79-tisíc pacientov ročne, preto župa vyčlenila financie aj na modernizáciu čakárne na rádiologickom oddelení a chodieb v smere na chirurgické a interné oddelenie a oddelenie dlhodobo chorých. Dobrou správou je aj otvorenie novej kožnej ambulancie. Tá poskytuje nové progresívne spôsoby liečby, ktoré pacientom doteraz chýbali. Bonusom sú navyše príjemné zmodernizované priestory s kvalitným prístrojovým vybavením za 30 –tisíc eur, ktoré na tento účel poskytla Žilinská župa.