Kysucká nemocnica zostala jedinou na Slovensku, ktorá smie používať titul „nemocnica priateľská k deťom“. Vlani v nej prišlo na svet 1 260 detí. Až 20 percent rodičiek tam dochádza z iných regiónov.

ČADCA. Titulom „nemocnica priateľská k deťom“ sa ešte donedávna pýšilo 30 slovenských pôrodníc. Vyplýva to z informácie, ktorú SME poskytla Slovenská pediatrická spoločnosť. Tá v súčasnosti zastrešuje baby fiendly iniciatívu.

Denník predčasom zverejnil svedectvá matiek o negatívnych skúsenostiach v slovenských baby fiendly nemocniciach. Situácia je v súčasnosti taká, že ak chcú byť pôrodnice priateľské k deťom, musia prejsť recertifikáciou.

„Záležalo nám na tom, aby naša nemocnica tento status získala. Urobili sme množstvo zmien nielen v stavebnej oblasti, čo znamenalo vytvorenie moderného pracoviska v súlade s požiadavkami komisie. Ďalšie boli v personálnej oblasti, kde sme sa snažili zapracovať všetky potrebné náležitosti do praxe,“ informuje riaditeľ Kysuckej nemocnice Martin Šenfeld.

Vysvetľuje, že k certifikácii ich pracoviska pod vedením primárky neonatologického oddelenia Jany Bartošovej došlo 18. júna 2014. Certifikát im odovzdali po spomínanom náročnom procese v septembri 2014, jeho platnosť je 4 roky.

„Všetky zmeny, ktoré sme pre jeho získanie urobili, vnímame pozitívne. Vidieť to aj na spätnej väzbe od mamičiek, ktoré sa u nás rozhodli rodiť. Veď až 20 % rodičiek k nám dochádza z iných regiónov,“ konštatuje riaditeľ.

Vraví, že pred skončením platnosti certifikátu sa budú uchádzať o jeho recertifikáciu. Je totiž známkou kvality a serióznosti nemocnice v oblasti starostlivosti o matku a dieťa.

Ako informoval denník SME s certifikáciou na nemocnice „priateľské k deťom“ sa začalo u nás v 90. rokoch. Titul baby friendly udeľoval Slovenský výbor pre UNICEF, pričom za celé obdobie činnosti ho neodobrali ani jednej nemocnici.

V súčasnosti je certifikát vo všetkých nemocniciach, okrej Kysuckej v Čadci, neplatný, keďže v ostatných štyroch rokoch nepodstúpili recertifikáciu, teda opätovne nepreukázali dodržiavanie desiatich bodov na podporu dojčenia. Vlani sa v čadčianskej nemocnici narodilo 1260 detí. Z toho bolo 636 chlapcov a 624 dievčat. Najčastejšími menami boli Lea, Karolína, Ema, Nina, Jakub, Tomáš, Adam, Matej. Desiatim mamičkám sa narodili dvojčiatka (8 chlapcov a 12 dievčatiek).

Iveta Hažíková