urgentny prijem mŽupným nemocniciam v Žilinskom samosprávnom kraji chýbajú urgentné príjmy. Kraj sa preto pustil do ich výstavby. Pacienti by tak mali všetko na jednom mieste a nemuseli by trpieť bolesťami aj niekoľko hodín. Tomu by však malo byť koniec a vieme prečo.

V čadčianskej nemocnici takýto urgentný príjem slávnostne otvorili dnes popoludní za účasti ministra zdravotníctva Tomáša Druckera. Pacienti tak po úraze konečne nebudú v bolestiach behať po celej nemocnici a hľadať správnu ambulanciu. Všetko budú mať teraz na jednom mieste. Výhodou to nebude len pre pacientov, ale aj pre lekárov.

V poradí ďalšie nemocnice

Žilinská župa od minulého roku buduje ďalšie nové urgentné príjmy v nemocniciach - v Liptovskom Mikuláši, Dolnom Kubíne a Trstenej. Investícia vyše troch miliónov eur prinesie výrazné skvalitnenie zdravotnej starostlivosti. „Na rozdiel od iných krajov sme si naše župné nemocnice udržali, ale musíme ich postupne obnoviť,“ uviedol predseda samosprávneho kraja Juraj Blanár.

Pacienti by mali mať lepšie podmienky

Pacienti, ktorým sa náhle zhoršil zdravotný stav alebo sa im stal úraz, museli v čadčianskej nemocnici v bolestiach hľadať v pavilónoch nemocnice oddelenie, kde dostanú pomoc. Od dnešného dňa je tomu koniec. Celkové náklady na vybudovanie urgentného príjmu v Čadci boli vo výške viac ako 650-tisíc eur.

„Chceme, aby pacienti mali lepšie podmienky, sme tu predsa pre nich,“ skonštatoval riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld. Podľa jeho slov pomôže urgentný príjem výrazným spôsobom hlavne v manažmente pacienta. "Bude sa skladať z dvoch častí, úrazovej a internej. Budú tam slúžiť dvaja lekári – internista a úrazový chirurg. A v prípade potreby privolajú aj lekára inej odbornosti. Súčasťou urgentného príjmu je recepcia, ktorú sme nemali. Od toho si sľubujeme, že pacient nebude blúdiť po nemocnici," povedal Šenfeld.

Minister vyjadril spokojnosť

Urgentný príjem prišiel otvoriť minister zdravotníctva Tomáš Drucker, ktorý neskrýval radosť a spokojnosť s priestormi a oddeleniami v nemocnici. Prezrel si osobne aj pôrodnicu, ktorá sa v priečke najlepších nachádza na vrchných pozíciach. Čadčianska nemocnica má totiž úplne vynovené nielen pôrodné sály, ale aj samotné nemocničné izby, kde sa chce každá maminka cítiť po tak vyčerpávajúcom úkone dôstojne. A to nám potvrdili aj viaceré mamičky a minister si vypočul ich slová priamo na izbe jednej rodičky, ktorú nečakane navštívil.

Potrebujeme magnetickú rezonanciu

Tejto slávnostnej udalosti sa okrem iných zúčastnili predseda ŽSK Juraj Blanár, riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld a poslanec NR SR Ján Podmanický. Ten počas celej návštevy ministra sypal informácie o nemocnici v Čadci ako z rukáva. Ubezpečil ho, že nemocnica má špičkové nielen oddelenia, ale aj operačné sály. Podotkol však, že nemocnici okrem toho chýba ešte niečo podstatné. "Aby bola nemocnica na 100 percent funkčná, je potrebné ešte dobudovať dôležitý prístroj a to magnetickú rezonanciu. Tá v tejto kysuckej nemocnici veľmi chýba," povedal poslanec Podmanický. Predseda Blanár na margo toho poznamenal, že už s ministrom zdravotníctva prebiehajú rokovania na túto tému. Dúfajme, že magnetická rezonancia bude môcť v tejto nemocnici slúžiť ešte tento rok.

Autor: Pavol Konštiak

Foto: Pavol Konštiak